Sports

Pekin girls? finish fourth in Class B at Falcon Relays in West Burlington

The Pekin girls? track team finished fourth out of six teams in the Class B division at the Falcon Relays in West Burlington Tuesday night.


First place finishers included freshman shot putter Emi Zook and the 4x800 relay team featuring juniors Hollie Loper and Hunter Lock and sophomore sisters Cari and Remi Duwa.


 


Class B standings


Danville 130


New London 112


Mediapolis 108


Pekin 99


Winfield-Mt. Union 69


WACO 57


 


100 Meter Dash


3rd Wittrock, Sophie Fr. 14.45


5th Roth, Cate So. 14.59


16th Criswell, Megan Fr. x18.49


 


200 Meter Dash


6th Roth, Cate So. 30.67 1


9th Baetsle, Gracie Fr. 31.80


16th Kielkopf, Tara So. x37.19


 


400 Meter Dash


3rd Linder, Emilee So. 1:07.78


10th Saeger, Shannon Jr. 1:25.88


 


800 Meter Run


2nd Duwa, Remi So. 2:41.76


 


1500 Meter Run


6th Glosser, Kaitlyn Fr. 6:37.15


 


3000 Meter Run


4th Glosser, Kaitlyn Fr. 13:52.72


 


100 Meter Hurdles


7th Baetsle, Gracie Fr. 20.34


8th Goudy, Faith So. 21.17


11th Haile, Kalee Jr. x21.92


 


400 Meter Hurdles


4th Smith, Kira So. 1:35.33


5th Dailey, Kodi Sr. 1:39.07


6th Saeger, Shannon Jr. x1:40.73


 


4x100 Meter Relay


3rd Pekin A 57.28


1) Wittrock, Sophie Fr. 2) Baetsle, Gracie Fr. 3) Roth, Cate So. 4) Linder, Emilee So.


 


4x200 Meter Relay


6th Pekin A 2:25.13


1) Parmenter, Taylor Fr. 2) Bemis, Madison Fr. 3) Peiffer, Kaylee Fr. 4) Kielkopf, Tara So.


 


4x400 Meter Relay


4th Pekin A 4:57.28


1) Duwa, Cari So. 2) Loper, Hollie Jr. 3) Lock, Hunter Jr. 4) Duwa, Remi So.


 


4x800 Meter Relay


1st Pekin A 11:38.46


1) Loper, Hollie Jr. 2) Lock, Hunter Jr. 3) Duwa, Cari So. 4) Duwa, Remi So.


 


800 Sprint Medley


3rd Pekin A 2:03.31 6


1) Wittrock, Sophie Fr. 2) Baetsle, Gracie Fr. 3) Roth, Cate So. 4) Linder, Emilee So.


 


Distance Medley


4th Pekin A 4:56.75


1) Wittrock, Sophie Fr. 2) Ledger, Ellie Jr. 3) Duwa, Cari So. 4) Duwa, Remi So.


 


4x100 Meter


Shuttle Hurdle


3rd Pekin A 1:26.23


1) Haile, Kalee Jr. 2) Goudy, Faith So. 3) Baetsle, Gracie Fr. 4) Smith, Kira So.


 


Long Jump


2nd Linder, Emilee So. 14-10.75


6th Dailey, Kodi Sr. 12-07.50


8th Peiffer, Kaylee Fr. x11-07.75


 


Shot Put


2nd Jones, Katie Jr. 30-02.00


6 Zook, Emi Fr. 28-01.00


9 Meier, Anne Fr. x24-02.50


 


Discus Throw


1st Zook, Emi Fr. 88-01 10


8th Jones, Katie Jr. 71-08