Sports

Southeast Conference Wrestling honors announced

Team standings


1st Washington 4-0


2nd Mt. Pleasant 3-1


3rd Ft. Madison 2-2


4th Fairfied 1-3


5th Keokuk 0-4


 


Wrestler of the year:


Ft. Madison, Harlan Steffensmeier, Sr.


 


First team all-SEC


106 Mt. Pleasant, Corbin Broeker, So.


113 Mt. Pleasant, Brayden Ackles, Jr.


120 Washington, Walker Ikerd, Jr.


126 Ft. Madison, Ryan Steffensmeier, Sr.


132 Washington, Dillan Sanders, So.


138 Keokuk, Matt Wyatt, Sr.


145 Ft. Madison, Aaron Steffensmeier, Sr.


152 Ft. Madison, Harlan Steffensmeier, Sr.


160 Keokuk, Dylan Jeffers, So.


170 Washington, Tristin Westphal-Edward, Jr.


182 Washington, Collin Murphy, Sr.


195 Ft. Madison, Sam Hayes, Jr.


220 Mt. Pleasant, Dalton Bass, Sr.


285 Fairfield, Brendon Lunsford, Sr.


 


Second team all-SEC


106 Ft. Madison, Elton Kruse, Jr.


113 Fairfield, Jonah Cooper, So.


120 Ft. Madison, Dayne Cordray, Jr.


126 Mt. Pleasant, Tyler Raub, So.


132 Ft. Madison, Nathan Steffensmeier, So.


138 Washington, Garrett Ikerd, Jr.


145 Washington, David Hora, Jr.


152 Washington, Kiowa Keith, Sr.


160 Mt. Pleasant, Garrett Boecker, Sr.


170 Mt. Pleasant, James DeMeyer, Jr.


182 Mt. Pleasant, Brennen Bender, Fr.


195 Washington, Tanner Murphy, Sr.


220 Ft. Madison, Dannen Settles, So.


285 Washington, Mitchell Huisenga, Sr.


 


All-academic requirements are junior or senior with 3.25 cumulative or higher


Fairfield, Gannon Courtright, Sr., Wrestler


Fairfield, Cherie Anderson, Sr., Cheerleader


Fairfield, Madelyn Smith, Sr., Manager


 


Fort Madison, Austin Haas, Sr., Wrestler


Fort Madison, Dalton Mabeus, Sr., Wrestler


Fort Madison, Aaron Steffensmeier, Sr., Wrestler


Fort Madison, Harlan Steffensmeier, Sr., Wrestler


Fort Madison, Ryan Steffensmeier, Sr., Wrestler


Fort Madison, Dayne Cordray, Jr., Wrestler


Fort Madison, Elton Kruse, Jr., Wrestler


Fort Madison, Sam Hayes, Jr., Wrestler


Fort Madison, Gunther Johnson, Jr., Wrestler


Fort Madison, Courtney Six, Jr., Wrestler


Fort Madison, Martin Vineyard, Jr., Wrestler


Fort Madison, Teryn Parsons, Sr., Manager


Fort Madison, Kammy Booten, Sr., Cheerleader


Fort Madison, Marlee Klesner, Jr., Cheerleader


Fort Madison, Olivia Koechle, Jr., Cheerleader


Keokuk, Michael Glasscock, Sr., Wrestler


Keokuk, Jerry Glenn, Sr., Wrestler


Keokuk, Matt Wyatt, Sr., Wrestler


Keokuk, Daniela Lozano, Sr., Manager


Keokuk, Maddi Miller, Sr., Manager


Mt. Pleasant, Brayden Ackles, Jr., Wrestler


Mt. Pleasant, Zach Beason, Jr., Wrestler


Mt. Pleasant, Conner Coleman, Jr., Wrestler


Mt. Pleasant, Abe Wilson, Jr., Wrestler


Mt. Pleasant, Lyndi Vantiger, Jr., Manager


Mt. Pleasant, Morgan McGuire, Jr., Manager


Mt. Pleasant, Julia Pross, Sr., Cheerleader


Washington, David Hora, Jr., Wrestler


Washington, Garrett Ikerd, Jr., Wrestler


Washington, Brennan Murphy, Jr., Wrestler


Washington, Alexis Edwards, Jr., Cheerleader


Washington, Baylee Stalder, Jr., Cheerleader