ARTICLE

RELIGION: Church calendars April 14-20, 2019

The following area houses of worship have submitted calendars for Sunday through April 20.

Any congregation wanting to have its calendar for the week of April 21-27 published in The Ledger April 19 should provide information to the newsroom by 9 a.m. Thursday.

Listings are not perpetually printed. A weekly or monthly calendar must be submitted for the listing to appear in The Fairfield Ledger; specify if the submitted calendar is for the week or the month.

Calendars can be emailed to lifestyles@ffledger.com, mailed to PO Box 110, Fairfield 52556 or dropped off at The Ledger office.

Call The Ledger at 472-2116 for information.

THE CHURCH OF JESUS CHRIST OF LATTER-DAY SAINTS

2143 32nd St.

Jason Titze, bishop

Sunday: worship, 10 a.m.; Sunday school, 11:10 a.m. Wednesday: young men and young women 12- to 18-years-old, 6:45 p.m. Family History Center and Genealogy help by appointment, 469-3003.

FAIRFIELD CHURCH OF THE NAZARENE

201 N. Fifth St.

Dick Allen, pastor

Sunday: Sunday school Bible study, 9:30 a.m.; worship, 10:30 a.m.; Bible study, 6 p.m. Wednesday: Bible study, 6:30 p.m.; free community meal and worship at the Nazarene Family Life Center, 6 p.m.

FAIRFIELD FRIENDS

1209 S. Sixth St.

Len Maselli, pastor

John Wilbur, associate pastor

Sunday: church services, 8:15 and 10:30 a.m. Monday: Holy Week service and lunch, First Presbyterian Church, 12:05 p.m. Tuesday: ladies Bible study, 9:30 a.m.; prayer, noon.; Holy Week service and lunch, First Lutheran Church, 12:05 p.m. Wednesday: Holy Week service and lunch, First United Methodist Church, 12:05 p.m.; family night with youth group and kids club, 6-8 p.m. Thursday: AA, at the parsonage, noon; Holy Week service and lunch, St. Mary Catholic Church, 12:05 p.m.; AA, at the parsonage, 8 p.m. Friday: AA, at the parsonage, noon; Holy Week service and lunch, Fairfield Friends, 12:05 p.m.; AA, at the parsonage, 8 p.m.

FAITH CHRISTIAN OUTREACH

200 N. Main St.

Monte Knudsen, senior pastor

Rick and Mary Brecht, campus directors

www.fcoc.net

Sunday: worship with child care for ages 6 weeks to 3 years, World Wide Kids for prekindergartners through fourth-graders, WWK+56 for fifth- and sixth-graders, and JHigh for seventh- and eighth-graders, 10:30 a.m. Monday-Friday: Pastor Knudsen on KMCD, 12:45 p.m.

FAITH UNITED METHODIST

304 Maple Ave., Libertyville

JD Boatman, pastor

www.umc.org

Sunday: Sunday school for all ages, 9:30 a.m.; fellowship, 10:15 a.m.; worship, 10:30 a.m. Wednesday: Bible study, 3-4 p.m. Friday: Good Friday service, 6 p.m.

FIRST AUGUSTANA LUTHERAN, ELCA

301 W. Main St., Lockridge

Gloria Friedrich, pastor

Sunday: Sunday school, 9 a.m.; worship, 10 a.m.; Council meeting, following worship. Friday: Community Good Friday service, 7 p.m.

FIRST BAPTIST

205 W. Broadway Ave.

John Kermott, pastor

www.fffbc.org

Sunday: Communion Sunday; Sunday school, 9 a.m.; worship, 10:15 a.m. Tuesday: Maxine Bates Circle meeting, 2 p.m. Wednesday: Awana Club, 6 p.m.; youth group, 6:15 p.m.; adult Bible study, 6:15 p.m.; choir practice, 7:45 p.m. Thursday: Sac & Fox Lapidary Club, 6:30 p.m.; Praise Team practice, 7 p.m.

FIRST CHRISTIAN (DISCIPLES OF CHRIST)

1905 Junction Road

Dianne Brokken, pastor

Sunday: adult Sunday school, 9:30 a.m.; fellowship, 10:15 a.m.; worship service/junior church, 10:30 a.m. Wednesday: prayer time, 5-5:30 p.m.; Bible study, 5:30-6:30 p.m. Thursday: Maundy Thursday service, 7 p.m.

FIRST LUTHERAN

201 W. Briggs Ave.

Greg Friedrich, pastor

www.flcfairfield.com

Sunday: worship, with Holy Communion, 9 a.m.; fellowship, 10:15 a.m. Monday: WELCA Action Workday, postponed until April 22. Tuesday: WELCA Action Work Day postponed until April 23; “Come to Supper,” 6-7 p.m. Thursday: Maundy Thursday worship with Holy Communion, 11 a.m.; Maundy Thursday worship with Holy Communion and stripping of altar, 7 p.m.; choir practice, following the service. Friday: Good Friday service of solemn prayer, 11 a.m.; Good Friday service of solemn prayer, 7 p.m.

FIRST PRESBYTERIAN

200 S. Main St.

Joseph Phipps, pastor

Sunday: choir rehearsal, 9 a.m.; no deacons meeting; worship, with Communion, 10 a.m.; AA meeting, 5 p.m. Monday: Holy Week community service and lunch, 12:05 p.m.; 24/7 Dads meeting, 6 p.m. Tuesday: AA meeting, noon; Chamber Singers rehearsal, 6:30 p.m. Wednesday: AA meeting, 8 p.m. Thursday: Maundy Thursday Service of Gathering Darkness, 7 p.m. Saturday: Debtors Anonymous meeting, 9 a.m.; AA meeting, noon.

FIRST UNITED METHODIST

201 N. Court St.

Beth Harbaugh, pastor

www.fairfieldumc.org

Sunday: Sunday school, 9:30 a.m.; worship and children’s church, 10:35 a.m. Monday: WIC, 11 a.m. Tuesday: Guild Circle, 1:30 p.m.; Missions meeting, 6:30 p.m. Wednesday: WIC, 9 a.m.; lay servants group, 9:30 a.m.; Lenten lunch, 12:05 p.m.; Kids Club, 3:45-5:15 p.m.; Christian Education meeting, 5:15 p.m.; middle school youth group, 6-7 p.m.; high school youth group, 7-8 p.m.; choir practice, 7:30 p.m. Thursday: Foster Care Review, 9 a.m.; After the Message Bible study, 9:30 a.m.; Seder meal, 6-8 p.m. Friday: Genesis Bible study, 9:15 a.m. Saturday: Alive at Five worship, 5 p.m.

IMMANUEL LUTHERAN

1601 S. Main St.

Mark H. Brase, pastor

Sunday: Divine service with children’s palm processional and Holy Communion, 9 a.m.; “The Lutheran Hour” on KMCD radio, 9:05 a.m.; fellowship and Denson family fundraiser brunch, 10 a.m.-12 p.m.; Sunday school for all ages, 10:30 a.m.; Elders meeting, 6 p.m.; Voters meeting, 7 p.m. Thursday: Maundy Thursday Divine service with Holy Communion, 7 p.m. Friday: Good Friday Tenebrae service, 7 p.m.

PRAIRIE VIEW UNITED METHODIST

27131 Highway 78, Ollie

Steven Lamb, pastor

Sunday: pancake breakfast fundraiser, 7 a.m.; worship, with Communion, 9 a.m.; fellowship, following worship; Sunday school, 10:30 a.m. Monday: Christian Education meeting, 6:30 p.m. Tuesday: Bible study, 9 a.m.; Blessings Soup Kitchen, 10 a.m.; blood drive, 2:30 p.m. Wednesday: Confirmation class, 7 p.m. Thursday: UMW to Bidwell, time to be announced; Holy Thursday service, 7 p.m. Friday: Good Friday service, 7 p.m.

ST. GABRIEL AND ALL ANGELS LIBERAL CATHOLIC

300 E. Burlington Ave.

James Palmer, rector

Thomas R. Miller, auxiliary bishop

472-1625

Sunday: Holy Eucharist, 10:15 a.m. Tuesday: Holy Eucharist, 9 a.m. Wednesday: Rosary, 8 p.m. Thursday: Holy Eucharist, 9 a.m. Friday: Good Friday, 8 p.m.

ST. MARY ROMAN CATHOLIC

3100 W. Madison Ave.

Nick Adam, pastor

Sunday: Mass, 8 a.m. and 10 a.m.; Seder meal in Parish Hall, 5 p.m. Monday: Chrism Mass at Sacred Heart Cathedral in Davenport, 2:30 p.m. Tuesday: Confession, 4:30-5 p.m.; Mass, 5:15 p.m.; Scripture study following Mass. Wednesday: Mass at SunnyBrook Assisted Living, 9 a.m.; choir practice, 7:15-8:30 p.m. Thursday: FAMA service with lunch, 12:05 p.m.; Mass of the Lord’s Supper, 7 p.m.; Adoration of the Blessed Sacrament until 10 p.m. Friday: Good Friday service of the Lord’s Passion, 7 p.m. Saturday: Easter Vigil of the Holy Night of Easter, 8:30 p.m.

SPIRITUS CHRISTI INDEPENDENT CATHOLIC

51 N. Court St.

Michael Adams, pastor

www.spirituschristifairfield.org

Sunday: Mass, 10 a.m.

WORD OF LIFE LUTHERAN LCMC

2092 Libertyville Road

Chris Fiske, pastor

www.wordoflifelc.com

Sunday: worship, with Holy Communion, guest speakers from World Mission Prayer League, 8:30 a.m.; fellowship, 9:30 a.m.; worship with Holy Communion, guest speakers from World Mission Prayer League, 10 a.m. Monday: Church Council, 7 p.m. Thursday: Maundy Thursday service, 7 p.m.; choir practice, following service. Friday: Good Friday service, 7 p.m.