ARTICLE

RELIGION: Church Calendars Oct. 21-27, 2018

The following area houses of worship have submitted calendars for Sunday through Oct. 27.

Any congregation wanting to have its calendar for the week of Oct. 28 through Nov. 3 published in The Ledger Oct. 26 should provide information to the newsroom by 9 a.m. Thursday.

Listings are not perpetually printed. A weekly or monthly calendar must be submitted for the listing to appear in The Fairfield Ledger; specify if the submitted calendar is for the week or the month.

Calendars can be emailed to lifestyles@ffledger.com, mailed to PO Box 110, Fairfield 52556 or dropped off at The Ledger office.

Call The Ledger at 472-2116 for information.

FAITH CHRISTIAN OUTREACH

200 N. Main St.

Monte Knudsen, senior pastor

Rick and Mary Brecht, campus directors

www.fcoc.net

Sunday: worship with child care for ages 6 weeks to 3 years, World Wide Kids for prekindergartners through fourth-graders, WWK+56 for fifth- and sixth-graders, and JHigh for seventh- and eighth-graders, 10:30 a.m.

FAITH UNITED METHODIST

304 Maple Ave., Libertyville

JD Boatman, pastor

www.umc.org

Sunday: Sunday school for all ages, 9:30 a.m.; fellowship, 10:15 a.m.; worship, 10:30 a.m. Wednesday: Bible study, 3 p.m.; Libertyville Halloween parade, Libertyville School, 1 p.m.

FIRST BAPTIST

205 W. Broadway Ave.

John Kermott, pastor

www.fffbc.org

Sunday: Sunday school, 9 a.m.; worship, 10:15 a.m.; quarterly business meeting, 11:30 a.m. Tuesday: guest speaker Susan Price, region president ABW-Ministries, 6:30 p.m. Wednesday: AWANA, 6-7:30 p.m.; youth group, 6:15 p.m.; adult Bible study and prayer group, 6:15 p.m. Thursday: Praise Team practice, 7 p.m. Saturday: Backyard Bash, 5-8 p.m.

FIRST CHRISTIAN (DISCIPLES OF CHRIST)

1905 Junction Road

Dianne Brokken, pastor

Sunday: adult Sunday school, 9:30 a.m.; fellowship, 10:15 a.m.; worship service/junior church, 10:30 a.m. Wednesday: prayer time, 5-5:30 p.m.; Bible study, 5:30-6:30 p.m.

FIRST LUTHERAN

201 W. Briggs Ave.

Greg Friedrich, pastor

www.flcfairfield.com

Sunday: worship, with Holy Communion, 9 a.m.; new member “welcome” brunch, 10:15 a.m. Tuesday: Come to Supper, 6-7 p.m.; Christian Education/Youth Committee, 7 p.m. Wednesday: Bible study, noon; Faith Alive, 6 p.m.; Confirmation, 6 p.m.; choir, 7 p.m.

FIRST PRESBYTERIAN

200 S. Main St.

Joseph Phipps, pastor

Sunday: choir rehearsal, 9 a.m.; worship, 10 a.m.; AA (nonsmoking) meeting, 5 p.m. Monday: 24/7 Dads meeting, 6 p.m. Tuesday: AA meeting, noon; Chamber Singers rehearsal, 6:30 p.m. Wednesday: JOY Nite, 5:15 p.m.; AA meeting, 8 p.m. Thursday: Chamber Singers’ rehearsal, 6:30 p.m. Friday: church office closed. Saturday: Debtors Anonymous meeting, 9 a.m.; AA meeting, noon.

FIRST UNITED METHODIST

201 N. Court St.

Beth Harbaugh, pastor

www.fairfieldumc.org

Sunday: Sunday school, 9:30 a.m.; worship and children’s church, 10:35 a.m.; UMC District Lay Servant School, 2 p.m. Monday: AM Bible study “What Matters Most,” 9:30-10:30 a.m. Tuesday: WIC, 9 a.m.; Finance meeting, 5:15 p.m.; Trustee meeting, 6:30 p.m.; Library Board meeting, 7 p.m. Wednesday: Kids Club, 3:45-5:15 p.m.; middle school youth group, 6-7 p.m.; high school youth group, 7-8 p.m.; Confirmation class, 7 p.m.; choir rehearsal, 7:30 p.m. Thursday: “After the Message” Bible study, 205 N. Court St., 9:30 a.m.; Bible study, The Book of Acts, 205 N. Court St., 6:45 p.m. Saturday: Alive at Five worship, 5 p.m.

IMMANUEL LUTHERAN

1601 S. Main St.

Mark H. Brase, pastor

Sunday: Divine service, with Holy Communion, 9 a.m.; “The Lutheran Hour” on KMCD radio, 9:05 a.m.; fellowship, 10 a.m.; Sunday school for all ages, 10:30 a.m.; youth group hayride with Faith Church Youth, Mt. Pleasant, 5:30 p.m. Wednesday: weekday school, 6:30 p.m.

PRAIRIE VIEW UNITED METHODIST

27131 Highway 78, Ollie

Steven Lamb, pastor

Sunday: worship, 9 a.m.; fellowship, following worship; Sunday school, 10:30 a.m.; Mission & Outreach Committee, 10:30 a.m. Tuesday: Bible study, 9 a.m.; turkey supper, 4:30 p.m. Wednesday: Church Council & Finance Committee, 7 p.m. Saturday: UMW SE District Mission Day, Davenport, TBA.

ST. GABRIEL AND ALL ANGELS LIBERAL CATHOLIC

300 E. Burlington Ave.

James Palmer, rector

Thomas R. Miller, auxiliary bishop

472-1625

Sunday: Holy Eucharist, 10:15 a.m. Tuesday: Holy Eucharist, 9 a.m. Wednesday: Rosary, 8 p.m. Thursday: Holy Eucharist, 9 a.m. Saturday: Holy Eucharist, 10:15 a.m.

ST. MARY ROMAN CATHOLIC

3100 W. Madison Ave.

Nick Adam, pastor

Sunday: Rosary recited, 7:35 a.m.; Mass, 8 a.m.; Rosary recited, 9:35 a.m.; Mass, 10 a.m.; youth group, 6:30-8:30 p.m. Tuesday: Communion service, 5:15 p.m.; scripture study, following Communion Service. Wednesday: Communion service, SunnyBrook Living Care Center, 9 a.m.; fourth-grade practice for portrayal of the Saints, 6:14 p.m. Thursday: Communion service, 8:30 a.m. Friday: Communion service, 8:30 a.m.; Rosary following Communion service. Saturday: Confession, 4:30-5 p.m.; Mass, 5:30 p.m.

SPIRITUS CHRISTI INDEPENDENT CATHOLIC

51 N. Court St.

Michael Adams, pastor

www.spirituschristifairfield.org

Sunday: Mass, 10 a.m. Wednesday: Mass, 9 a.m.

WORD OF LIFE LUTHERAN LCMC

2092 Libertyville Road

Chris Fiske, pastor

www.wordoflifelc.com

Sunday: worship, 8:30 a.m.; fellowship, 9:30 a.m.; worship, 10 a.m. Monday: Bible study, Abraham 4 (Dealing with Doubt), Katie Six house, 7 p.m. Wednesday: Council meeting, 7 p.m.